Temakväll Porträttfotografering 2

Temakvällen om porträttfotografering var mycket lyckad och lockade många medlemmar. Marcus Löfdahl visade upp sitt breda spektrum av kunnande inom porträttfotografering. Marcus började med att berätta vad han själv använder för utrustning och gav tips om vad man ska börja köpa om man själv är intresserad av porträttfotografering. Marcus menar att man inte behöver så mycket i början, utan kan ta det lugnt med inköpen. Speciellt om man hyr klubbens studio.

Marcus visade sedan praktiskt hur man använder studion. Hur man kan förändra slutresultatet genom att variera blixtstyrka, blixtplacering och olika reflexskärmar. Dessutom bjöd han på en rad tips hur man kan göra olika effekter med hjälp av saker som är billiga att inhandla. Det här var en kväll som säkert inspirerade många medlemmar att börja med blixtfotografering.